A fenti információkat akár egy közvéleménykutatáskor is elkérhetik, mondván, hogy a kérdőív névtelen, de alapvető demográfiai adatokra szükségük van. Ezt könnyű el is hinni, viszont az a helyzet, hogy ez a három adat egyszerűen végét veti az anonimitásnak: az USA 1990-es kormányzati felmérés adatai alapján egy kutatás során azt találták, hogy a 248 millió fős lakosság 87%-a (216 millió fő!) egyedileg azonosítható ez a három információ alapján. Utóbb egy weboldalt is készítettek, ami a Panopticlick-hez hasonlóan lehetővé teszi, hogy megnézzük mennyire vagyunk azonosíthatóak (legalábbis USA-beli irányítószám esetén).
A kutatás idején (2000 körül) még ez leginkább egy elméleti felvetés volt, mára azonban sokat változott a helyzet. Ugyanis sokkal könnyebb valamilyen külső információforrást találni ezekhez az adatokhoz, ahol rá is lehet keresni az adott személyre – ilyenek például a közösségi hálózatok. Ez egyébként egy tipikus probléma, ami a Big Data témakörben elő szokott jönni, legfeljebb technikaibb jellegű információkról van szó, mint például a minket körbevevő kapcsolatrendszer, vagy a böngészőnk attribútumai.
Összesen 0 hozzászólás látható.
Nincsenek hozzászólások.
Bárki hozzászólhat, nem regisztrált beküldő esetén egyik adat megadása sem kötelező - a hozzászólás akár névtelen is lehet.