BitTorrent - közösségi csoportosulások a letöltők kapcsolati hálójában
|
|
2009.04.14. 19:06:47
Gulyás Gábor
Vissza
Egy érdekes hírt olvashatunk Bruce Schneier blogján P2P Privacy címmel. A bejegyzésben említett kutatók a BitTorrent protokollját vizsgálva felfigyeltek rá, hogy a letöltők kapcsolati hálójában (az alapján, hogy mely felhasználók kapcsolódnak) jellemző minták jönnek létre, amelyben a felhasználók között közösségi gócpontokat jönnek létre, annak ellenére, hogy a protokoll véletlenszerűen választ kapcsolatokat. Ezek a minták is hasonlóan veszélyesek lehetnek, mint a kommunikáció során felfedett egyéb adatok, hiszen azonosíthatják a felhasználót, ráadásul viszonylag kevés felhasználó megfigyelésével már kialakíthatóak a felhasználói csoportok.
Bár az eredeti bejegyzés sem tér ki rá, szerintem ez nem véletlen, bár ennyi információ alapján nehéz bármit is állítani. Például felmerül a kérdés, hogy vajon egy közösség torrentforgalmát figyelték meg? Sejthető, hogy a válasz igen (már csak azért is, mert így egy, vagy néhány adott BitTorrent tracker logjait kellett átböngészni). Ekkor viszont szerintem a torrentek kategóriáinak megfelelően alakulhattak ki ezek a speciális minták, hiszen ha ugyanazok a felhasználók ugyanolyan jellegű tartalmat töltenek le (azaz néhány adott kategória szerint válogatnak), akkor jellemzően egymástól fogják az idők során ezeket letöltetni. Érdekes lenne erről is olvasni, miszerint a megfigyelt felhasználói osztályok és a torrent oldalon elérhető kategóriák között milyen összefüggés van.
Visszatérve az eredeti bejegyzéshez: a kutatók készítettek egy kis kiegészítést a Vuze (korábban Azureus) elnevezésű klienshez, ami véletlenszerűen indít letöltéseket, így elrejtve a felhasználó valódi tevékenységét. Így ha a torrent mellett egy anonimizáló hálózatot használunk és ezt a kis kiegészítést is, nem érthet (olyan) kellemetlen meglepetés. Azonban a költői kérdés még mindig adott: miért nem léteznek olyan peer-to-peer technológiák, amelyek önmagukban hordozzák az anonimitást? Ha az Olvasóink között valaki hallott már ilyenről, írja meg a hozzászólások közé!
Vissza
Hozzászólások
Összesen 4 hozzászólás látható.
2009.05.23.
2009.04.30.
2009.04.27.
2009.04.24.
Új hozzászólás beküldése
Bárki hozzászólhat, nem regisztrált beküldő esetén egyik adat megadása sem kötelező - a hozzászólás akár névtelen is lehet.