Aki rendszeresen olvassa a PET Portált, annak nem újdonság, hogy itt a Facebook-ról túl sok jót nem szoktunk írni (a tényszerűség keretein belül). A legújabb érdekesség az ott tárolt telefonszámokat érinti, ugyanis a múlt héten napvilágot látott a közösségi oldal újabb hanyagsága: ha rákeresünk egy telefonszámra, létező (és publikus, de ez egész valószínű) telefonszám esetén válaszként megkapjuk az illető profilját. Ez attól lesz érdekes, hogy automatizálható a lekérdezés, így ha valaki rendelkezik némi programozói készséggel, összeállíthatja saját Facebook telefonkönyvét – vagy legalábbis megvolt erre a lehetősége, mivel a Facebook már 24 órára letiltja az ezzel kísérletező felhasználók profilját. Egy biztos, hogy nem utoljára hallottunk a Facebookról ilyen kontextusban.
Újabb okostelefonos adatokat védő technológia van a látóhatáron, melynek készítői között Phil Zimmermann is ott van, a Pretty Good Privacy megalkotója. Hasznos alkalmazás lehet olyan országokban, ahol bírósági végzés nélkül is lehet megfigyelni az állampolgárokat, azonban egy fontos problémát nem oldanak meg ezek az alkalmazások: nem védik a kommunikáció meta-információit, például ki-kivel kommunikál, mikor, honnan, stb. Pedig ezeket az információkat az EU-ban automatikusan gyűjtik, és legalább fél évig tárolják. (A tartalmat pedig általában nem, de erről a tájékoztatás hiánya miatt nem lehet biztosat mondani.)
Kicsit régebbi hír a hó elejéről, de még nem említettük: amerikai kutatók a lakást feltérképező okostelefon alkalmazást készítettek, amely segítségével a lakás 3D modellje is elkészíthető, ahogy az alábbi ábra is mutatja.
Ez a módszer nem valószínű, hogy meg fog jelenni a tömeges megfigyelés iparában, de célzott személyes megfigyelésre valóban használhatónak tűnik (például a fentebb említett országok hatóságainak).
Összesen 0 hozzászólás látható.
Nincsenek hozzászólások.
Bárki hozzászólhat, nem regisztrált beküldő esetén egyik adat megadása sem kötelező - a hozzászólás akár névtelen is lehet.