A „webkettő” új, információ-vezérelt szolgáltatásai kétség kívül számtalan új lehetőséget hoztak az internet világába. Térnyerésüknek köszönhetően a tartalommegosztás vált a világméretű hálózat egyik fő mozgatórugójává, akár a közösségi, akár az üzleti szférát nézzük. Ez utóbbi viszont nem csak előnyöket, hanem hátrányokat is hordoz magában. Sok szervezet, cég azzal a kizárólagos céllal jött létre, hogy nyomon kövessék a felhasználókat profilírozás céljából, amelyet vagy saját maguk használnak fel, vagy pedig más cégeknek adnak el. Azonban akár egyszerű tartalomszolgáltatók esetén is megfigyelhető ez a jelenség.
Danis Mihály szakdolgozata ezen kérdéskör egy feldolgozatlan szeletét vizsgálja, hogy a webes hírcsatornák használóinak tevékenysége milyen módszerekkel követhető. Gyakorlati aspektusból is tárgyalja a kérdéskört: az elterjedtebb hírolvasókat is górcső alá veszi, illetve azt is vizsgálja, hogy az egyes módszerek hogyan sérthetik meg a felhasználók privátszféráját.
A munka hiánypótló felfedezéseket tartalmaz. Először is rámutat arra, hogy az ún. inline frame HTML elem segítségével a hírolvasók többségében a biztonsági védelem kijátszható (mint például a JavaScript blokkolás). Másrészt a szerző elvégzett egy 40 populárisabb oldalt érintő felmérést, amelyben ezek hírcsatornáit vizsgálta, s a szakdolgozatból kiderül, hogy ezek közül 11 alkalmaz követési technikát a hírcsatornájában.
A szakdolgozat a tanulmányok részen letölthető.
Összesen 0 hozzászólás látható.
Nincsenek hozzászólások.
Bárki hozzászólhat, nem regisztrált beküldő esetén egyik adat megadása sem kötelező - a hozzászólás akár névtelen is lehet.